HOŞ GELDİNİZ
Anasayfa
Hakkımızda
Hizmetler
Referanslar
Üyeliklerimiz
İletişim
Seyahate Çıkarken
Ülkeler Hakkında
Uçuş Trafiği
Dünya Saatleri
Resmi Tatiller
Elçilikler
Gümrük Bilgileri
Fuarlar


 >> Ülke Bilgileri

  Amerika

Özgürlükler ve fırsatlar ülkesi... Dünyanın merkezi... İster Türk ol, ister Japon, ister Portekizli ol ister Afrikalı. Burada herkes eşit, burada herkes aynı bayrak altında.


Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan bu süper güç, doğal güzellikleri ve ilginç şehirleriyle her yıl milyonlarca turist çeker. Daha önce Kızılderililerin yaşadığı Amerika toprakları özellikle 1800'lerden sonra yeni bir hayat özlemiyle gelen göçmenlerle dünyanın en kozmopolit ülkelerinden biri olmuştur.
 


New York, Amerikan Rüyası'nın güzel bir örneğidir. Bir yanda vahşi kapitalizm, diğer yanda herkese uygun sosyal bir hayat, bir tarafta 5. Cadde lüksü, diğer tarafta Harlem sefaleti...


Florida, Latin Amerika'nın küçük bir kopyası gibidir. Miami, Bayside, Coral Gables, South Beach, Miracle Mile bölgelerine yapılacak bir tekne turu, denize ve güneşe yapılan bir yolculuktur.


Gecelerin görkemli şehri Las Vegas... Işık seli şehir, farklı eğlence olanakları ve ünlü kumarhaneleriyle yapay bir cennettir. Bir yanda Venice Oteli, diğer tarafta korsanların Treasure Island'ı, öbür yandaysa Caesar's Palace. Başlı başına bir rüya alemidir Las Vegas.

  Bali
 

Bali halkının büyük bölümü tahta oymacılığı ile uğraşır. Son derece şık ve estetik olan bu çalışmaların her biri 2-3 haftada tamamlanır ve neredeyse yok fiyatına satılır.


Bali, kendi geleneklerine ve güzelliklerine sahip çıktığı kadar, değişimi de kendi sistemine uyarlayabilen bir adadır. Yağmur ormanları, tapınakları, yeşilin bin bir tonu ile ilgi çeken Bali, ayrıca sörf dünyasının da önemli merkezlerinden biridir. Kumsallarının güneydoğu tarafında bulunan Sanur, doğası ve ince kumuyla, yürüyüş yapmak ve güneşin doğuşunu izlemek için harika bir yerdir.
 

Kintamani Yanardağı, Tanahlot Okyanus Tapınağı, Maymun Ormanı, rafting ve fil safarileri gibi etkinlikler Bali'nin iç kısımlarında yaşanan heyecanlı maceralardan bazılarıdır.


Nusa Dua, dünyanın en lüks otel zincirlerinin bulunduğu, tercih edilen bir bölgedir. Kristal berraklığındaki deniz, buranın harika bir dalış alanı olmasını sağlar.


Bali, kaliteli ve seçkin otelleri, tatil köyleri, denizi, havuz ve masaj imkanları, farklı yemek seçenekleri, her yaştaki maceracılara sunduğu rafting, fil safari ve katamaranlarıyla çok yönlü ve bol etkinlikli bir tatil olanağı sunmaktadır
 

  Çin

Bir Çin Atasözü der ki "Bin kilometrelik bir yolculuk bir adımla başlar."


Fiziksel görünümleri, yazı karakterleri, örf ve adetleri, aile yapıları, inançları, müzikleri, edebiyatları ve de zengin Çin Mutfağı ile gidenleri kendine hayran bırakan bir ülkedir Çin.
 


Her yıl nüfusu 15 milyon artan, 1 milyar 300 milyon nüfusa ve 9.396.960 km. büyüklüğündeki bir toprağa sahip olan Çin, köklü bir tarih ve zengin bir mitolojiye sahiptir.


Beijing (Pekin), Shanghai (Şangay), Xian, Hangzhou, Suzhou, Guilin, Guangzhou (Kanton) gibi büyük kentleri mutlaka görülmelidir. Turizme yirmi yıl kadar önce açılmış bulunan bu kentlerde, dünyaca ünlü zincir otellerin yanı sıra gayet modern mahalli oteller de görmek sizleri şaşırtmasın. Kendilerine has mimari üslubun özelliklerini taşıyan bu oteller, en modern tekniklerle inşa edilmiştir.


Çin, kelimelerle ifade edilemeyecek kadar görkemli, cadde ve sokaklarında güvenle dolaşabileceğiniz, insanların güleryüzlü ve dostça davrandıkları, gidenin bir daha asla unutamayacağı olağanüstü bir ülkedir.
 

  Fas

Kuzey Afrika'nın en renkli ülkelerinden biri olan Fas, doğal ve tarihi öğeleriyle tam bir kültür cümbüşüdür.


Casablanca gibi büyük ve modern şehirlerin yanı sıra, Marakeş gibi tarihi ve kültürel merkezlerin de bulunduğu Fas'ta, Agadir gibi turistik kıyı kentlerine de rastlamak mümkündür. Ayrıca Atlas Dağları'nın doğal güzelliklerini ve Sahra Çölü'nün muhteşem manzaralarını da unutmamak gerekir.
 

Ülkenin en büyük şehri olan Casablanca, aynı zamanda Kuzey Afrika'nın da en büyük ve hareketli liman kentidir. Burada denizden gökyüzüne doğru ihtişamla yükselen ve krallığın en yeni süslerinden biri olan Kral Hasan Camii ziyaret edilmesi tavsiye edilen yerlerin başında gelmektedir.


Denizden ve güneşten yararlanmak isteyen ziyaretçilerin ilk tercihi Agadir'dir. Şehir, mükemmel otelleri, geniş caddeleri, gösterişli bahçeleri, büyük limanı, 1. sınıf havaalanı, çam ve okaliptüs kokulu havası ve hepsinden de önemlisi altı kilometre boyunca uzanan kumsalıyla Fas'ın simgelerinden biri haline gelmiştir.

  Güney Afrika

İncik boncuk niyetine elmas ve pırlanta kullanılan, dünyanın en büyük elmas adenlerinin bulunduğu topraklardır Güney Afrika toprakları.


Güney Afrika hem doğal yaşamı hem de çağdaş uygarlığı içinde barındırır. 7 ay güneşin parladığı, Atlas ve Hint Okyanuslarına kıyıları bulunan, uçsuz bucaksız sahillere sahip Güney Afrika, modern alışveriş merkezleri yanında yerel pazarları ile de meşhurdur.
 

Johannesburg, otobanları, her cadde başında uzanan geniş parkları ve golf sahaları, bahçe içindeki evlerinin mimarisiyle Londra ve Washington karması modern bir kenttir. Altın madenleri ile ünlü kent, dünyanın en önemli altın ve elmas borsasına da sahiptir.


Sun City kenti oldukça hareketli olan kumarhaneleri, lüks otelleri, sörf yapılabilen yapay tropik sahili, su sporlarının yapıldığı gölü ve botanik bahçesi ile yıl boyunca turist akınına uğrar.


Cape Town'ın muhteşem manzarası, ılıman iklimi ve plajları ilgi çekici özelliklerinden sadece birkaçıdır. Ümit Burnu, Table Mountain Tepesi gezilmeye değer yerlerdir. Ayrıca Ulusal Müze de ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

  Güney Amerika

Brezilya, Arjantin, Peru, Kolombiya, Venezuella ve diğerleri... Etnik yapısı, sosyal ve kültürel yaşamıyla tam bir kültür mozaiği.


Güney Amerika, modern kentleri, doğa harikaları ve muhteşem manzaraları ile herkesi kendine hayran bırakacak bir yerdir. Plajlar ve deniz, doğal yaşam ve şelaleler, kültür ve danslar Güney Amerika'nın eşsiz atmosferini oluşturur.
 


Dünyanın en güzel manzaralarına sahip olan Rio'da sıkılmak olanaksızdır. Modern alışveriş merkezleri gezilebilir, plajda yürüyüş yapılabilir ya da bir helikopter ile şehir kuşbakışı izlenebilir. Güneşin ve denizin tadı Copacabana, Ipanema, Leblon ve Barra da Tijuca kumsallarında çıkar.


Üç ülkenin sınırlarının kesiştiği bir noktada kurulmuş olan Iguasu, şelaleleri ile ünlüdür. Nehir üstünde zodyak botlar ile safari her turistin mutlaka yaşaması gereken bir maceradır.


Buenos Aires, bu şehirde doğan Jorge Luis Borges'e göre hava ve su gibi ebedi bir yerdir. Tangonun başkenti olan Buenos Aires'te Eva Peron'un mezarını ziyaret etmek, San Telmo Antika Pazarı'nda alışveriş yapmak, Recoletos Bölgesi'ndeki kafelerden birinde kahve içerek yorgunluk atmak mümkündür.

  Hindistan

Zenginlik ile fakirliğin iç içe geçtiği, göz kamaştıran güzelliklerle sefaletin yan yana görüldüğü Hindistan'ı gezmek ve tanımak için zaman hiçbir şekilde yeterli olmayacaktır.


Büyük bir insan kalabalığı, develerin çektiği iki tekerlekli yük arabaları, başlarındaki değişik türbanları ile Hindular, sakalları tülbentle sarılı Sihler ve esmer bedenlerine sardıkları değişik renklerdeki sarileri içindeki Hintli kadınlar, yılan oynatanlar, seyyar satıcılar, dilenciler bu farklı ülkedeki ilk göze çarpanlar olacaktır.
 

Yeni Delhi ve Eski Delhi'yi gezerken Kırmızı Kale (Red Fort), Jama Mescidi, Parlamento Binası, Mahatma Gandi'nin izleri ve İndira Gandi'nin yakıldığı Rajgat Parkı görülecek yerler arasındadır.


Varanasi'de yaşanacaklar adeta belgesel niteliğinde olacaktır. Sabah güneş doğmadan kalkılıp, kutsal Ganj Nehri'nin bir koluna gidildiğinde, sarilerinin içindeki Hinduların kadınlı erkekli yıkanmalarına, küçük tahta parçalarının üzerine koydukları mumları yakıp nehrin akıntısına bırakmalarına ve binlerce mum ışığının durgun akan Ganj üzerinde bıraktığı yansımalara tanık olunur.


16. yüzyılda Sikandar Lodi tarafından kurulan Agra Kenti ziyaretçilerini iki büyüleyici yapıtla karşılar: İlki Agra Kalesi, diğeri ise, Hint Türk İmparatoru Şah Cihan'ın doğum sırasında ölen eşi Ercümend Banu Begüm ya da diğer adıyla Mümtaz Sultan için yaptırdığı, tümü mermer ve değerli taşlarla süslenmiş dünyaca ünlü Tac Mahal'dir.

  İskandinavya

Avrupa'nın kuzeyinde yer alan çengel şeklinde bir yarımadadır. Bir ressamın elinden çıkmışcasına manzaralar, kuzeyin farklı kültürü, tertemiz şehirler, dürüst ve yardımsever insanlarla bezenmiştir İskandinavya.


Danimarka'nın başkenti ve en büyük merkezi olan Kopenhag aynı zamanda İskandinavya'yı Avrupa anakarasına bağlayan bir köprü görevi de üstlenmiştir. Hans Christian Andersen'in masallarındaki küçük denizkızı heykeli şehrin sembolüdür. Şehrin merkezinde Andersen'in masallarını aratmayacak bir eğlence parkı, Tivoli bahçeleri yer alır. Kopenhag'da yapılması gereken bir diğer gezi de, üstü açık tekneler ile kanal gezisidir.
 

Norveç'in başkenti Oslo'da Viking döneminden kalma gemilerin sergilendiği müze çok ünlüdür. Danimarka'dan, porselen ve Danimarka'nın ulusal taşı olan amber, Illums Bolighus'dan ev aksesuarları alınabilir.


Genelde tüm İskandinavya'da balık ve deniz mahsulleri tüketilir ve sert bir içki olan snaps akşam yemeğinden önce mutlaka içilir. Norveç'in kahverengi keçi peyniri meşhurdur ve tüm dünyaya somon ihraç eder


  İskoçya

Kuzey denizindeki "Gulfstream" etkisi altında kalmış ılıman bir iklimi olan İskoçya'da yıl boyunca yağış olduğu için, sürekli olarak yağmurluk veya şemsiye bulundurulmalıdır.


Yemyeşil doğası, şatoları, viski fabrikaları, Haggis'i, kilt giymiş erkekleri, gaydası ve ilginç bir aksanla İngilizce konuşan insanlarıyla ünlüdür, Cesur Yürek'in ülkesi İskoçya...
 


Kuzeye yakın olduğu için yazları havanın geç karardığı İskoçya'nın en önemli şehirleri Edinburgh, Glasgow ve Inverness, İskoç kültürünü bütün özellikleriyle yansıtır.


İskoçya'nın başkenti ve en önemli şehri Edinburgh ya da İskoçların Edinbıra'sı, görkemli bir ortaçağ şatosunun tepesinden tüm şehre hükmeder. Edinburgh'daki sosyal hayatın en önemli bölümlerinden birini oluşturan "pub" ları her köşede bulabilirsiniz. İngiltere'nin en güzel müzelerine ev sahipliği yapan bu şehirde, sanat galerileri de muhteşem eserlerle doludur. Nehir kıyısında yer alan Edinburgh, her yıl dünyanın önemli festivallerine ev sahipliği yapar.


Tartan kumaşlar, viski, sembolik gaydalar, yün kazaklar, atkılar İskoçya'dan alınacak hediyelik eşyalardandır. Bu şehre gidince özel bir seremoniyle sunumu yapılan Haggis'ten mutlaka tadılmalıdır.

  İspanya

İspanyollar, Türk insanına çok benziyor. Yardımlaşma, vücut dili ve mutfak alışkanlıkları birbirine çok yakın. Akdeniz insanının ortak özelliklerini taşıyorlar.


Fransa'dan sonra dünyanın en çok turist çeken ülkesi olan İspanya, sömürgecilik döneminde Güney Amerika'nın neredeyse tamamına dili ve kültürüyle damgasını vurmuştur. Flamenko, boğa güreşleri, siesta, sıcakkanlı insanları, ortaçağ özelliklerine ve tatlarına sahip şehirleri, güneşli plajları, dünyaca ünlü mutfağı, İspanya'nın ilk akla gelen özelliklerindendir
 

Avrupa'nın en güzel başkentlerinden biri olan Madrid'te ziyaret edilmesi gereken yerler, birbirinden güzel meydanlar, Prado, Thyssen, Reina Sofia gibi dünyaca ünlü müzeler, Kraliyet Sarayı, Plaza Mayor, Puerto del Sol boğa güreşi arenası gibi yerlerdir.


Akdeniz'in en işlek liman şehirlerinden biri olan Barselona, aynı zamanda Katalonya'nın da başkentidir. Kültür, ticaret ve spor alanlarında Madrid'in en önemli rakibi olan bu şehir, özgün mimarisiyle dünya çapında ün kazanan Gaudi'nin birçok eseri ile süslenmiştir. Turistleri büyüleyen birbirinden güzel, küçük sokakları ile eski şehirdeki Ramblas Bulvarı Barselona'nın en ünlü ve en hareketli yerleridir.

  İtalya

Müzeleri, insanları, spagettisi, pizzası, müziği, tarihi, sokakları ve tüm neşesiyle İtalya, gezilip görülecek ve hatta bir ömür geçirilebilecek büyülü bir ülke.


RomaLeziz Akdeniz Mutfağı'nın, neşenin, kahkahanın, zevkin sefanın, coşkulu insanların ülkesi İtalya'nın vazgeçilmez şehri 4 milyon nüfuslu Roma, her türlü ihtiyacı ve beklentiyi karşılayabilecek zenginlikte bir kenttir.
 


Şehir turunda Katolik dünyasının merkezi olan Vatikan San Pietro Kilisesi ve Meydanı, Roma döneminde kanlı ve vahşi gladyatör ve hayvan dövüşlerinin düzenlendiği, bugün ise Roma'nın simgelerinden biri olan Colloseum Amfitiyatrosu, Mussolini'nin hararetli hitaplarını yapıp milyonları peşinden sürüklediği Venedik Meydanı ve İtalya Krallığı'na ve onun kurucusuna ithaf edilmiş Vittoriano Ulusal Anıtı, sayısız aşk filminin en romantik sahnelerinin çekildiği, uğrayanların bir dilek dilemeden geçmediği Aşk Çeşmesi (Trevi), Roma Dönemi'nde tanrı ve tanrıça heykellerinin saklandığı Pantheon Binası, Montecitorio Meclis ve Başbakanlık Bölgesi, Bernini'nin en ünlü eserlerinden İspanyol Merdivenleri ve Meydanı görülecektir.


Şehir merkezinde, Roma ve İtalyan mutfağının zengin ve çok çeşitli örneklerinin sunulduğu restoranlar bulunur. Akşam yemeği sonrası kahve içip ressamları, biraz da amatör müzisyen ve sanatçıları görmek isteyen ziyaretçiler, Navona Meydanı'na gidebilirler.


Venedik, kuzey İtalya'nın doğusunda Adriyatik Denizi kıyılarında, yaklaşık 118 adacık üzerine kurulu bir ada şehridir. Venedik'te adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve birbirine bağlayan 400 köprü bulunmaktadır. İtalya'nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Venedik, kanallarında gondolların gezdiği, daracık sokaklı, rengarenk, samimi, eğlenceli ve sürprizlerle dolu bir sahne dekoru gibidir.

  Kamboçya

Jello Biafra'nın "Holiday in Cambodia" şarkısını ithaf ettiği Kamboçya, dünyanın en güzel plajlarının bulunduğu, bunun yanında hala en fazla acı kokan ülkelerinden bir tanesi.


Kamboçya, çok büyük bir coğrafi ve kültürel bölgenin, çok yeni ama bir o kadar da ilgi çekici ülkelerinden biridir. Uzun yıllar devam eden iç savaşın etkilerini ve izlerini hızla silen Kamboçya, doğu ve budist kültürünü, türünün en önemli eseri Wat Angkor ile sunmaktadır. Wat Angkor, dünyanın yeni harikaları listesindeki en önemli güzelliklerden biridir. Wat Angkor'a ve Tayland ile Vietnam arasında bir köprü görevi gören Pnom Pen Şehri'ne yapılacak gezi, ziyaretçiler için unutulmaz olacaktır.
 

  Kenya

Hayatınızda yakalayabileceğiniz çok kısa bir heyecandır safari ! Bir leoparın hayatta kalma mücadelesi, bir filin yavrusunu sahiplenişi, bir sırtlanın doğuşu ve doğaya ait seslerle bütünleşen bir uyum…


Ülkenin başkenti ve en önemli merkezi Nairobi, genelde safarilerin başlangıç ve bitiş noktasını oluşturur. Ulusal müze ve yılan parkı gezilmesi gereken yerler arasındadır.
 


Hint Okyanusu kıyısında yer alan Mombasa, Kenya'nın en ilginç yerlerinden biridir. Konumu nedeni ile ülke ticaretinin büyük bölümünü elinde tutar. Fort Jesus, Eski Köle Pazarı, Mombasa Camii ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.


Nakuru Gölü, Rift Vadisi'nin tabanında oluşmuş sığ göllerin bir uzantısıdır. Nakuru Gölü göz kamaştırıcı kuşlarıyla ünlü ve su bitkileri açısından zengin olan doğal bir parktır. Gölde bulunan çok sayıda balık, pelikan, karabatak, balıkçıl ve kartalları göle çekmektedir


Masai Mara dünyaca ünlü bir ulusal parktır. Tanzanya ile sınırı çizen Mara Nehri her sene çok sayıda hayvanın göçüne sahne olur. Bölgede aslan sürüleri, filler, zürafalar ve Afrika Ceylanları yaşamaktadır. Vahşi hayvan seslerini duyarak uyumak veya Kilimanjaro Dağı'nın eteklerinde kahvaltı yapmak ise ayrı bir heyecan kaynağıdır.

  Malezya

Beyaz kumsalların ve tropikal ormanların mükemmel birleşimi adalarıyla ünlü, keşfedilmeyi bekleyen bir Asya ülkesi…


Alışveriş, deniz, güneş, birbirinden leziz meyveler, muhteşem doğa, orkideler ve sıcakkanlı insanlar... Hepsini bir arada yaşayacağınız bir yerdir Malezya
 


Uzakdoğu'nun incilerinden Başkent Kuala Lumpur, dünyanın en yüksek gökdelenlerinden olan Petronas İkiz Kuleleri ve TV Kulesi'ne sahip. Ancak, bu gelişmiş ve modern şehirde, egzotik doğa da çok güzel korunmuş. Bir çok tarihi ve dini anıta ev sahipliği yapan şehirden kısa sürede yağmur ormanlarına ulaşabiliyorsunuz. Kuala Lumpur alışveriş tutkunları için tam bir cennet. Modern alışveriş merkezlerinden, el sanatı eşyalar satan dükkanlara ve gümrüksüz ürünler alabileceğiniz mağazalara kadar birçok seçeneği geniş bir alanda bulabiliyorsunuz. Batikler, pewter metalinden yapılan yöresel hediyelik eşyalar Malezya'da alınmazsa olmazlardan.


Langkawi, Malezya Yarımadası'nın kuzeyinde, Hint Okyanusu'nda yer alan 99 adanın en büyük olanı. Nefes kesici plajları ve ormanlarla kaplı dağlarıyla, harika bir tatil geçirebileceğiniz bir ada. Pek çok farklı din ve ırktan oluşan Malezya insanlarını ve kültürlerini yakından tanıyacak, hem tarihi ve dini anıtları gezecek, hem de harika plajların ve denizin tadını çıkartacaksınız.

  Meksika

"Meksika'ya kaçalım!" Filmlerde geçen anlamından öte, özellikle deniz meraklıları için benzersiz sahillere sahip bir ülke Meksika.


Pek çok farklı coğrafyayı içinde barındıran Meksika'nın kültürel yapısında Maya, Aztek, Olmek ve diğer eski Orta Amerika uygarlıklarının derin izleri bulunur. Bunların üstüne bir de İspanyol ve Avrupa kültürü eklenince günümüz Meksika'sının renkli, farklı ve şaşırtıcı yapısı ortaya çıkar.
 


Meksika'nın başkenti Mexico City, dünyanın en kalabalık kentlerinden biridir. Zocalo Constitution Meydanı şehrin kalbinin attığı yerdir. Mexico City yakınlarındaki Teotihuacan, Aztek piramitleri ile ünlüdür. Ay ve Güneş piramitleri ve saray kalıntıları her yıl onbinlerce turisti kendine çeker. Xochimilco Kanalları'nda tekne gezintisi yerel halkın severek yaptığı bir etkinliktir.


Deniz güneş meraklıları için Acapulco ve Cancun, denizi, beyaz kumlarla örtülü uçsuz bucaksız kumsalları, tropikal iklimi ve lüks otelleri ile benzersiz bir seçenektir.


Meksika mutfağı, acısı ve baharatları ile tanınır. Fasulye, mısır, pirinç, balkabağı, biber, kış armudu ve domates en çok kullanılan ürünlerdir. Ülkede biber bol ve çeşitlidir. Kuru fasulyeyle yapılan yemekler çok fazladır. Haşlanıp ezilmiş ve kızartılmış fasulye aynı zamanda tortilla içi olarak da kullanılır. Tekila Meksika'nın milli içkisidir ve tekilanın yanında özel bir çeşit böcek (kurt) yemek adettendir.
 

  Mısır

Nil Deltası'nda hayranlık uyandıran bir medeniyet ortaya çıkararak, yazının geliştirilmesinde de öncü olan Eski Mısır'ın izleri sizi büyüleyecek.


Mısır'ın başkenti Kahire, kalabalık bölgeleri, tarihi dokusu, piramitleri, Nil'in iki yakasındaki eşsiz güzellikleri, eskiden saray olan ve günümüzde otel olarak kullanılan Mena House Oberoi'si, göbek dansının en seçkin örnekleri, oryantal kültürün mutfak seçenekleri ile gezilip keşfedilebilecek ayrı bir dünya gibidir. Ülkenin en çekici etkinlikleri burada yaşanır.
 


Bir zamanlar dünyanın yedi harikasından biri olan deniz fenerinin bulunduğu İskenderiye kenti, Mısır'ın ikinci büyük kentidir ve Akdeniz'in incisi olarak da bilinir. İskenderiye ayrıca dünyanın en eski kültür merkezlerinden biridir. Buraya yapılacak gezide bu kültür mirasının etkilerini ve izlerini görebilmek hala mümkündür.


Dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak bilinen Luksor, tapınak ve çevresinde bulunan korumaya alınmış çeşitli anıtları ile nefes kesecek kadar muhteşem bir yerdir.


Luksor'un kuzeyinde kalan Karnak bölgesi ve buradaki tapınak, krallar ve kraliçeler vadisi, Esna, Edfu, Komombo, Yukarı Mısır'ın efsanevi şehri Asvan ve Feluka, bitmemiş obeliski, barajı ve olmazsa olmaz Abu Simbel tapınağı buranın görülmeye değer bölgelerinin başında gelir.

  Nepal

Zamanın unutulduğu, ruhunuzun dinlendiği yer…


Nepal, Himalayalar'ın eteklerinde, engebeli bir arazi üzerine yayılmış, her şeyi ile çok farklı ve büyüleyici bir ülkedir. Yüzlerinden hiç eksik etmedikleri tebessümleri ve yardımsever davranışları ile güven veren insanların ülkesidir.
 


Katmandu'daki Eski Saray, Swayambhnath Tapınağı, Hanuman Dhoka, Mahadev ve Parvati Tapınakları ziyaret edilebilir. Farklı bir inanışla, rahipler kurulu tarafından kutsal tanrıça ilan edilen, kralın dahi saygı duyduğu 7 veya 8 yaşlarındaki kız çocuğu, "Yaşayan Tanrıça", fotoğraf çekmemek kaydıyla görülebilir.


Bhaktapur ve Bhadgaon, daracık sokakları, Durbar Meydanı, Bhupendra Malla ve Natyapole tapınakları ile görülmeye değer yerler arasındadır.


Nepal, ahşap el işlemeleri ve ahşap oyma sanatında son derece gelişmiştir. Biblolar ve küçük süslerin yanı sıra ev kapıları, çıkma balkonlar, pencere pervazları ve pencere kafeslerindeki ahşap oymalar inanılmaz güzelliktedir.
 

  Peru-Bolivya

Güney Amerika'daki bu iki güzel ülke gidip görmeye değer. Gidip de görenler için ise mutlaka eve dönüşte birbirinden ilginç yerel el sanatlarından örnekler getirmelerini tavsiye ederiz.


Güney Amerika'nın en karakteristik iki ülkesidir Peru ve Bolivya. Çöllerden göllere, ormanlardan dağlara dünyanın en ilgi çekici doğa olaylarının yaşandığı topraklarda gerçek Amerika'nın kokusu gelir ziyaretçilerin burnuna.
 


Peru'nun Amazon Ormanları, güneşli sahilleri, Atamaca Çölü ve And Dağları; Bolivya'nın Titicaca Gölü ve yerli halkı hayatın tüm renklerini hatırlatır insana.


Arkeoloji meraklıları için de benzersiz bir deneyim olacaktır Peru-Bolivya gezisi. Özellikle Peru, Lima'daki Antropoloji ve Arkeoloji Müzesi ve Altın Müzesi, beklentisi tarihe ve kültüre yolculuk etmek olanları alır götürür diledikleri tarihe. Cuzco ise İnka döneminden günümüze kadar çok büyük değişikliklere uğramadan gelmiş gelenekleri ve ilginç pazar yerleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

  Singapur

Güler yüzlü ve çalışkan insanların, günlük güneşlik ülkesi Singapur; Çinli, Malezyalı, Hindu nüfusun barış ve güven içinde yaşadığı küçücük bir ada…


Yeryüzünde insan eliyle yaratılmış bir cennettir Singapur. Çevresindeki irili ufaklı elliden fazla adayla bu şehir, İngiliz kültürünün uzak doğu felsefesiyle kaynaştığı bir çekim merkezidir.
 


Singapur'un küçük adalarından bazıları, sakin doğaları, sessiz kumsalları ve davetkar sularıyla büyük şehrin karmaşasından uzaklaşma olanağı sunar. Eğlencenin merkezi olarak bilinen Sentosa Adası bütün ziyaretçilerin görmesi gereken bir yerdir.


Küçük büyük, herkesin keyif alabileceği ve şimdiye kadar görmemiş olanların mutlaka görmesi gereken yerlerden biri de Jurong Kuş Parkı'dır. Burası Asya Pasifik'in en büyük ve en etkileyici kuş parklarındandır. Güzel manzaralı çevresi, yaklaşık 600 türden 8000 kuşun barınmasına olanak sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.


Kalite denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Raffles Hotel'deki Long Bar'da içilecek bir Singapur Sling ya da Westin Stanford Hotel'in 72. katındaki nefes kesici Singapur manzarasına eşlik eden müzikler, günün yorgunluğunu atmak için idealdir. Boat Quay'de dünyanın bütün mutfaklarından örnekler tattıktan sonra, gece Harry's Bar'daki eğlenceyle tamamlanır.
 

  Tayland

"The Beach" filmindeki muhteşem beyaz kumlu plajları ve deniziyle tatile çıkma isteği uyandıran doğal bir güzelliktir Tayland.


Batılılar tarafından keşfedildiği günden bu yana sürekli ve hızlı bir gelişim göstermiş olan Bangkok, sahip olduğu tüm özelliklerle gerçek Uzakdoğu'yu, kültürü, mutfağı, felsefesi ve kalabalığıyla yaşatan bir başkent.
 


Zenginlik ve fakirliğin bir arada yaşandığı mahalleleri, alışverişin her türlüsünün yapılabildiği sokak pazarları, Tayland mutfağının en baharatlı örnekleri, deniz mahsullerinin bin bir çeşidinin sunulduğu lokantaları, ziyaretçileri her zaman güler yüzle karşılayan halkı ve tahmin edilemeyecek kadar çeşitli gece hayatıyla Bangkok kendi başına bir dünyadır.


Özenle döşenmiş, mimari olarak ilham verici ve Tayland'ın zengin kültürünü temsil eden en güzel örneklerden biri kraliyet sarayıdır. Doğu kültürünün temel taşlarından olan çok çeşitli ve eşsiz tapınaklardan Wat Arun, Wat Po ve kraliyet sarayının sınırları içinde bulunan Phra Kaeo (Zümrüt Buda) mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir.


Unutulmaması gereken diğer bir nokta da Tayland fizik masajıdır. Rahipler tarafından bedenle zihin arasındaki dengeyi hareketsiz meditasyon sırasında sağlamak üzere geliştirildiğine inanılan geleneksel Tay masajı, dünyadaki en rahatlatıcı masajların başında gelir.

  Tropik Adalar

Kimileri romantik bir yeryüzü cenneti arar, kimileri eğlencesi hiç bitmeyen hareketli yerleri, kimileri ise macerayı, heyecanı. Okyanus adaları tüm bu hayalleri gerçekleştirmek için bire bir.


Tatil anlayışındaki çeşitlilik, tatil bölgelerinin de değişik beklentilere cevap vermesini gerektirmektedir. Altın kumlu plajları, rengarenk mercanları, şaşırtıcı çeşitlilikteki sualtı canlıları, tropikal bitki örtüsü, insanın içini kaynatan müziği, yerel mutfağı, otantik ürünlerin satıldığı pazarlarıyla okyanusta bir ada bu sınırsız ihtiyaçların karşılığı olacaktır.
 

Maldivler: Hint Okyanusu'nda binlerce mercan adasından oluşan Maldivler plajları, tropik bitki örtüsü, sualtı ve üstü güzellikleri ve her türlü su sporları ile tam bir tatil cennetidir. Maldivler, tüm bu güzellikleri kaybolmayan doğal kimliğiyle ziyaretçisine sunar.


Mauritius: Hint Okyanusu'nun güneybatısındaki mercan kuşağında yer alan bu ada, tropikal bitki örtüsü, gümüş grisi kumsalları, turkuaz lagünleri, renkli kültürel yapısı, yerlilerin saga müziği ve danslarıyla tatilcilere unutulmayacak anlar yaşatır.


Seyşeller: Hint Okyanusu'nda doğal yapısını en iyi korumuş mercan adalarından biridir. En büyük ada Mahe, botanik bahçesi, saat kulesi ve dünyada bir tek burada yetişen "deniz cevizi" ağaçlarıyla süslü milli parkı ile ziyaretçilerin ilgisini çeker. Doğallık ve romantizm dışında, adalar su sporları, sualtı güzellikleri, golf, atçılık ve sağlık merkezleriyle de ilgi çeker.

  Tunus

Pek çok turistik, tarihi ve doğal güzelliği içinde barındıran Tunus'ta, değişik tatil seçeneklerini aynı anda bulabilmek mümkün.


Afrika'nın kuzeyinde yer alan Tunus, Türkiye'deki soğuk kış günlerinde çok sıcak bir seçenek. Fenike, Roma ve Kartaca uygarlıklarının eserleri, İslam medeniyetinin çarpıcı etkisi ile tüm ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Güneyde yapılan çöl safarilerinde yükselen adrenalin, harika plajlarda dinlenerek atılabilir.
 

Tunus, ülkenin başkenti ve en önemli merkezidir. Şehrin yakınlarında bulunan, mavi pencereli beyaz evleri ile fotoğraf severlere büyülü kareler hediye eder. Dünyanın en zengin mozaik galerisi olan Bardo Müzesi ve Kartaca Harabeleri de görülmeye değer yerlerdir. Medina kapalı çarşısı ile Ezzeytuni Camii arası, Tunus'un en canlı yeri olarak dikkat çeker. Karşılıklı dükkanların sıralandığı daracık sokaklarda şark usulü kahvehaneler yer alır.


Yıldız Savaşları (Star Wars) filminin birçok sahnesinin çekildiği Matmata kentinde ise yazın kavurucu sıcağından korunmak amacıyla kurulan yeraltı yerleşimleri ziyaret edilebilir.


Ayrca ince kum plajları, golf meraklıları için golf sahaları, ülkenin çeşitli bölgelerine dağılmış olan dalış merkezleri, casinoları, tarihi açıdan önemli olan çeşitli dönemlere ait arkeolojik kalıntıları ile Tunus, turistler için ilgi çekici ve eğlenceli bir ülkedir.

  Vietnam

Vietnam herkes tarafından bilinen yakın tarihi ile Amerikan kültürünün etkisinde kalmış gibi görünse de, Uzakdoğu ve Fransız kültürünün karışımı olan bir yapıya sahiptir. Ülkeyi boydan boya kat eden Mekong Nehri, eski adıyla Saygon yeni adıyla Ho Chi Minh, Hanoi, Hue, Danang ve Hoi An Vietnam'da göreceğiniz inanılmaz güzelliklerden sadece birkaçıdır. Vietnam geçmişin izleriyle, son yıllara damgasını vurmuş savaşın izlerini aynı anda görebileceğiniz ve hissedebileceğiniz bir ülkedir. 


Alış Satış
Euro
Dolar

İstanbul

Ankara

Diğer şehirler için tıklayınız.
©2008 Relax Turizm | Design and Software Solutions eTrendNet